Darmowa dostawa (Przesyłka kurierska DPD) już od 350,00 zł.
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Jaki zasilacz do taśmy LED?
Jaki zasilacz do taśmy LED?

Taśmy LED w ostatnim czasie stały się jednym z najbardziej popularnych elementów oświetleniowych. Z uwagi na ekonomię i ciekawy efekt, stosowane są niemal w każdym miejscu. Jednak do ich prawidłowego działania wymagany jest odpowiedni zasilacz LED. Tylko wysokiej jakości produkt zapewnia niezawodność całego układu oraz jego stabilność. Właściwy dobór tego urządzenia nie jest łatwy, dlatego poniżej znajduje się kilka rad, jaki zasilacz do LED będzie najlepszy.

Zasilacz do taśmy LED – co to jest?

Zanim jednak zdecydujemy się na wybór najlepszego zasilacz LED, warto przybliżyć, czym jest to urządzenie. Najprościej można określić je jako przetwornik prądu. Dzięki niemu lampki otrzymują właśnie taką ilość energii elektrycznej, jaka jest im potrzebna w danym momencie. Urządzenie przetwarza też prąd o napięciu 230V, czyli taki jak mamy w gniazdkach, na 12V lub 24V, aby lampki mogły działać prawidłowo.

Wbrew pozorom do taśm typu LED nie wystarczy standardowy transformator elektroniczny, jaki stosuje się przy większości urządzeń. W takim razie, jaki transformator do LED będzie odpowiedni? Tutaj potrzebne jest urządzenie impulsowe o stabilizowanym napięciu. Oznacza to, że  pobór prądu tego urządzenia zależy od obciążenia i mocy całej podłączonej do niego instalacji.

Zasilacz do taśmy LED – jaki wybrać?

Wiele osób przed wyborem zasilacza zadaje sobie pytanie: jaki zasilacz do LED 12v? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ na decyzję wpływa wiele czynników. Warto wziąć pod uwagę nie tylko długość planowanej taśmy, ale także warunki, w jakich urządzenie będzie pracowało. Ważne są zabezpieczenia, w jakie element został wyposażony, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowania. Zatem przed wyborem warto dokładnie określić wspomniane czynniki.

Moc zasilacza LED

Jaki zasilacz do taśmy LED należy kupić, żeby świeciła bez zarzutu? Wszystko zależy od jej długości, ilości lampek i ich poboru prądu. Innymi słowy, od tego, jakiej mocy będzie potrzebowało urządzenie do prawidłowej pracy. Zazwyczaj na taśmach widoczne jest oznaczenie, które informuje, jakiej mocy w watach będzie potrzebował jeden metr taśmy do skutecznej i wydajnej pracy. Taśmy dekoracyjne o bladym świetle będą miały ten współczynnik na poziomie 4,8W z jednego metra. Tymczasem mocniej świecące akcesoria mogą wymagać nawet do 19,2W/m. 

Ten współczynnik należy odnaleźć na taśmie i pomnożyć przez ilość metrów bieżących taśmy. Otrzymany wynik jest najmniejszą wartością, jaką powinien mieć zasilacz. Warto też pamiętać, żeby wybrany zasilacz do taśmy LED  był nieco mocniejszy. Optymalnie powinien dysponować mocą o 10 – 20% większą. Zakup dużo mocniejszego produktu może doprowadzić do szybszego zużycia taśmy, a nawet spalenia jej.

Zabezpieczenia w zasilaczu do LED   

Diody LED to urządzenia bardzo ekonomiczne i do mocnego światła nie potrzebują dużej energii. Jednak mają też swoje wady, jakimi niewątpliwie jest wrażliwość na zmianę napięcia, czy temperaturę. W takim razie, jakiego zasilacza do taśmy LED powinniśmy użyć, żeby nasza taśma pracowała długo oraz wydajnie? Najlepiej takiego, którego dobrą jakość potwierdzają certyfikaty i zabezpieczenia.

Podczas zakupu należy zwrócić uwagę czy nasze urządzenie zostało wyposażone w następujące zabezpieczenia:

– zwarciowe,

– nadnapięciowe,

– nadprądowe (przeciążeniowe),

– temperaturowe.

Każde z nich chroni taśmę przed niestabilnością w sieci elektrycznej i w razie potrzeby wyłączy oświetlenie. W przypadku, jeśli nie zainwestujemy w dobre urządzenie, stracimy całą instalację oraz poniesiemy spore koszty. W takim przypadku warto pamiętać, że zasilacze do taśm LED 5m i dłuższych powinny być przede wszystkim bezpieczne.

Zasilacz do taśmy LED

Warunki pracy zasilacza do LED

Lampki oświetleniowe LED na taśmach umieszczamy w wielu miejscach. Często jest to wnętrze mieszkania, a czasem obiekt przemysłowy czy ogród. W związku z tym jednym z najważniejszych czynników, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę są warunki, w jakich będzie pracowała taśma LED. Jaki zasilacz do zapylonych pomieszczeń będzie najlepszy? A z kolei, jakiego zasilacza do LED użyć na zewnątrz budynku lub w warunkach wilgotnych?

O wytrzymałości zasilacza LED świadczy numer, który znajdziemy na każdej taśmie. Zaczyna się od liter IP i po nich następuje ciąg dwóch cyfr. Warto go poszukać, ponieważ on odpowie nam na pytanie, czy urządzenie nie zniszczy się pod wpływem wilgoci lub zaprószenia. Jak rozszyfrować ten symbol?

IP to nic innego, jak skrót od International Protection i jest on niezmienny dla każdego urządzenia. Pierwsza cyfra oznacza stopień ochrony przed zapyleniem, z kolei następna określa poziom zabezpieczenia przed wilgocią. Wyższa wartość tych cyfr oznacza, że urządzenie wyposażone zostało w lepsze zabezpieczenia.

Najniższa wartość, jaka pojawia się na zabezpieczeniach to IP20. Oznacza to, że urządzenie jest chronione przed lekkim kurzem, jednak nie zabezpiecza przed wilgocią. Jeśli zamierzamy używać tego urządzenia w mieszkaniu lub w suchych pomieszczeniach biurowych, takie zasilacze do taśm LED będą wystarczające. Natomiast warto zwrócić większą uwagę na pierwszą cyfrę oznaczenia, jeżeli sprzęt montujemy w zakładach pracy lub strefach narażonych na zapylenie. 

Wartość drugiej cyfry z kodu jest niezwykle ważna podczas montażu urządzenia w łazience lub poza budynkiem. Wówczas będzie on narażony na wilgoć, a czasem nawet może znaleźć się pod wodą. W tym przypadku należy dokładnie określić strefę, do jakiej trafi taśma LED i jakiego zasilacza będziemy potrzebowali. Najlepsze zabezpieczenie przed wilgocią oraz zapyleniem ma urządzenie o symbolu IP68. Taki wyrób będzie całkowicie pyłoszczelny i odporny na wilgoć nawet będąc stale zanurzony pod wodą. 

Jakich urządzeń nie wolno stosować do zasilania lampek LED?

Część z osób może uznać, że zakup dedykowanego zasilacza stanowi niepotrzebny wydatek. Niewielki zasilacz do taśmy LED 5m może zastąpić inne urządzenie, które nie jest przeznaczone typowo do zasilania taśmy LED. Niestety taka próba zmniejszenia wydatków może być tragiczna w skutkach. Przede wszystkim może to doprowadzić do zniszczenia lub uszkodzenia taśmy. W razie podejmowania próby reklamacji uszkodzonej taśmy producent odmówi, powołując się na zapis, że jego urządzenie nie było stosowane zgodnie z przeznaczeniem. Wówczas okaże się, że prawidłowy zasilacz do LED generowałby mniejsze koszty.

Zasilacz oświetlenia LED

Dlaczego warto stosować oświetlenie LED?

Jeśli już wiadomo jaki zasilacz do taśmy LED powinniśmy wybrać, pozostaje pytanie, czy warto inwestować w tego typu oświetlenie. Zwolennicy tej technologii zazwyczaj przytaczają największy argument, czyli ekonomię. Rzeczywiście taśmy LED zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż standardowe żarówki. Różnice na rachunkach za prąd szybko pokryją koszty inwestycji, jeśli oczywiście zamontujemy taśmy we właściwych miejscach. Warto wybierać pomieszczenia, gdzie światło świeci się często. Wówczas różnice będą odczuwalne. Do zalet tej technologii należy jeszcze dodać brak zawartości rtęci, czy innych substancji szkodliwych dla środowiska. Warta podkreślenia jest także długa żywotność taśmy LED w porównaniu do żarówek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl