Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Jak podłączyć żyrandol?
Jak podłączyć żyrandol?

Na pierwszy rzut oka założenie lampy LEDowej może wydawać się sporym wyzwaniem, szczególnie osobie, która wcześniej nie miała okazji samodzielnie wykonywać takich instalacji. Jednak przy odpowiednim przygotowaniu i minimalnych umiejętnościach obsługi narzędzi warsztatowych, podłączenie żyrandola może wykonać każdy, unikając konieczności wzywania fachowca. Podpowiadamy, jak się przygotować do montażu oraz w jaki sposób – krok po kroku – prawidłowo zamocować oprawę oświetleniową z jedną, dwiema lub większą ilością żarówek.

Wybór lampy trudniejszy niż jej montaż?

Choć teza zawarta w powyższym nagłówku brzmi nieco absurdalnie, tkwi w niej ziarno prawdy. Dostępna w ofercie producentów i dystrybutorów gama modeli opraw świetlnych jest ogromna, a żyrandol to szczególny typ lampy, kojarzony z ponadczasową elegancją. Doskonale sprawdzi się w salonie, sypialni, a nawet w łazience. Oprócz klasycznych propozycji dużą popularnością cieszą się również produkty LED – szczególnie do nowoczesnych aranżacji. Jednak wybór lampy to kwestia indywidualna. Zapoznaj się z propozycjami w asortymencie, a my podpowiemy, jak przygotować do instalacji żyrandol jak podłączyć przewody, aby móc szybko i bez problemów cieszyć się oświetleniem. Do montażu wystarczy wykonać jedynie 5 prostych kroków.

Krok 1: przygotowanie do instalacji

Do zamocowania potrzebne będą:

- wiertarka do wywiercenia otworów w suficie,

- śrubokręt do połączenia przewodów,

- próbnik do sprawdzenia, czy w przewodzie płynie prąd.

Pierwszą czynnością jest wyłączenie bezpiecznika odpowiadającego za instalację, do której chcesz podpiąć lampę. Dla pewności sprawdź za pomocą próbnika, czy w żadnym z przewodów wystających z sufitu nie płynie prąd. Dopiero gdy upewnisz się, że nie ma ryzyka porażenia, możesz przystąpić do pracy.

Krok 2: identyfikacja przewodów

Współczesne instalacje elektryczne zwykle posiadają trzy przewody: neutralny (niebieski) oraz dwa fazowe (czerwone, czarne lub brązowe). Czasem pojawia się także czwarty przewód (uziemiający) w kolorze żółto-zielonym. Jak podłączyć żyrandol do prądu? Aby sprawdzić, w którym przewodzie płynie prąd, możesz ponownie włączyć bezpiecznik i zbadać kable próbnikiem. Przy przewodach fazowych dioda próbnika powinna się zapalić. Po sprawdzeniu znowu wyłącz zasilanie.

Krok 3: wywiercenie otworów suficie

Na tym etapie możesz wykonać część prac montażowych jeszcze przed podłączeniem żyrandola. Używając wiertarki, wykonaj dziury w ilości i średnicy odpowiadającej liczbie, a także wielkości otworów w uchwycie lampy. Pamiętaj o dokładnym odmierzeniu rozstawu kołków, by oświetlenie wisiało stabilnie, a całe podłączenie wyglądało estetycznie.

Krok 4: żyrandol – jak podłączyć różne warianty?

Aby oświetlenie działało, konieczne jest odpowiednie połączenie przewodów. Większość żyrandoli wyposażono w specjalną kostkę, do której wystarczy podpiąć kable wystające z sufitu. Aby podłączyć łącze do kostki, poluzuj śrubkę śrubokrętem, a następnie wsuń odpowiedni przewód do otworu i dokręć. Pamiętaj o dopasowaniu odpowiednich kolorów – niebieski do niebieskiego, czarny do czarnego itd. Po instalacji włącz zasilanie i sprawdź, czy podłączona lampa świeci prawidłowo.

Montaż żyrandola

Montaż oprawy z 3 żarówkami

Jeśli klosz posiada więcej niż jedną żarówkę – 2 lub 3 – jego instalacja wygląda podobnie jak w przypadku oprawy z jednym źródłem światła. Przewody zerowe od każdej żarówki podłącz do jednego przewodu zerowego, a fazowe – do fazowego przez włącznik. W przypadku gdy z sufitu wystają 3 kable, do przewodu zerowego podłącz 3 przewody zerowe od każdej z żarówek, a następnie jeden przewód fazowy podłącz do jednej żarówki, a drugi – do pozostałych żarówek. Jeśli z sufitu zwisa również przewód uziemiający, podłącz go do obudowy.

Montaż żyrandola z 4 lub 5 żarówkami

W przypadku lamp wyposażonych w większą ilość punktów świetlnych możesz tak rozdzielić zasilanie, aby jednocześnie paliły się wszystkie, lub tylko niektóre źródła światła. Jak podłączyć żyrandol na 4 lub 5 żarówek? Do wystającego z sufitu przewodu zerowego przypnij przewody zerowe od wszystkich żarówek. Jeśli dysponujesz dwoma kablami fazowymi, podłącz odpowiednio po 2 przewody fazowe 2 żarówek do każdego z nich (lub w stosunku 3:2 przy 5 żarówkach). W ten sposób uzyskasz możliwość zapalenia 2, 3 lub 5 żarówek jednocześnie.

Przeróbka lampy na 2 włączniki

Sterowanie większą ilością źródeł światła wymaga odpowiedniego włącznika wyposażonego w 2 przyciski. Aby każdy z nich uruchamiał odpowiednią ilość żarówek (tak jak w powyższym przykładzie), musisz posiadać w domowej instalacji cztery przewody, z których 2 muszą być przewodami fazowymi.

Krok 5: przykręcenie oprawy do sufitu

Ostatnią czynnością, którą obejmuje podłączenie żyrandola, jest jego powieszenie. W wywiercone wcześniej otwory wsuń kołki montażowe, a następnie dokręć śruby mocujące. Na tym etapie zawsze postępuj zgodnie z instrukcją producenta, gdyż poszczególne modele opraw mogą różnić się sposobem mocowania. Po wszystkim włącz zasilanie i sprawdź, czy wszystko działa prawidłowo.

Jak widać, samodzielny montaż oprawy oświetleniowej nie stanowi przesadnie skomplikowanego zadania. Odrobina cierpliwości oraz postępowanie zgodnie z powyższymi wskazówkami pozwolą Ci szybko i bezpiecznie uporać się z instalacją lampy bez konieczności zatrudniania do tego specjalisty.

Wymiana żarówki

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 660 078 780
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl