Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Jakie są rodzaje żarówek? Jak czytać oznaczenia żarówek?
Jakie są rodzaje żarówek? Jak czytać oznaczenia żarówek?

Oświetlenie już dawno przestało spełniać wyłącznie praktyczną funkcję w naszych domach, mieszkaniach i biurach. Obecnie, światło nie tylko ułatwia codziennie funkcjonowanie, ale jednocześnie pomaga dekorować pomieszczenia. Szeroki wybór opraw idzie z kolei w parze z bogatą gamą żarówek dedykowanych do poszczególnych lamp. W naszym poradniku zebraliśmy informacje o najpopularniejszych typach żarówek oraz o tym, jak wybrać odpowiednie mocowanie. Jeśli chcesz przy okazji dowiedzieć się, jak odczytywać symbole i oznaczenia na opakowaniach żarówek, ten tekst jest dla Ciebie.

Jakie rodzaje żarówek możesz znaleźć w sklepach?

Obecnie, sprzedawcy oferują nam 4 podstawowe kategorie źródeł światła:

– żarowe,

– halogenowe,

– diody LED,

– świetlówki.

Żarówka żarowa (klasyczna)

Tradycyjne żarówki żarnikowe opierają swoje działanie na żarzącym się włóknie, umieszczanym w mieszaninie gazów lub próżni. Pod wpływem przyłożenia energii elektrycznej emitowane jest światło. Choć żarowe modele są najbardziej powszechne ze względu na swoją cenę i łatwą dostępność, powinieneś zdać sobie sprawę, że tego typu żarówki nie tylko pobierają duże ilości prądu, ale jednocześnie mają stosunkową krótką żywotność – przeciętnie wnosi ona do 1000 godzin. W porównaniu z alternatywami, które pojawiły się na rynku (przede wszystkim oświetleniem LED), tradycyjna żarówka charakteryzuje się bardzo niską wydajnością – do wytworzenia światła używa zaledwie kilka procent pobieranej energii elektrycznej. Resztę zamienia na ciepło.

Żarówka halogenowa

Alternatywą dla tradycyjnych urządzeń żarowych są halogeny. W tego rodzaju produktach możliwe jest zwiększenie temperatury żarnika, co przekłada się na wyższą wydajność oświetlenia. Jednocześnie, jeśli chodzi o halogenowe żarówki rodzaje poszczególnych urządzeń mogą być od 20 do nawet 50% bardziej energooszczędne niż klasyczne żarniki. Zaletą tego typu rozwiązań jest również ich wydłużona żywotność – większość modeli posłuży przez 2, a nawet 3 tysiące godzin.

Żarówki halogenowe oszczędniejsze od tradycyjnych

Świetlówka

Kolejne rodzaje żarówek dostępnych obecnie na rynku to popularne świetlówki, w których za emisję światła odpowiada luminator aktywowany przez promienie UV w wypełnionej gazem rurze. W porównaniu do klasycznej żarówki świetlówka emituje znacznie mniejszą ilość ciepła, co przekłada się na jej energooszczędność – ok. 60% w stosunku do modeli żarowych. Zaletą świetlówek, wykorzystywanych zarówno w domach, jak i we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach biurowych lub gospodarczych, jest również duża żywotność – poszczególne typy żarówek z tej grupy świecą od 8 do nawet 20 tysięcy godzin.

Żarówka LED

Mimo że powszechnie klasyfikuje się te produkty jako żarówki, należy nadmienić, że nie mają one żarnika. Mimo to, ze względu na swoje liczne walory, obecnie stają się najczęściej wybieranym źródłem światła do naszych domów, stopniowo wypierając z rynku klasyczne rozwiązania. Wytwarzają światło dzięki diodzie elektroluminescencyjnej i pobierają nawet do 90% prądu mniej niż tradycyjne produkty żarowe. Poszczególne rodzaje żarówek LED dostępne są w wielu kolorach oraz bardzo dobrze oddają barwę światła. Ich kolejnym atutem jest żywotność – dioda może świecić się od 15 000 do nawet 25 000 godzin. Oprócz tego nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, jednocześnie nie nagrzewając się w trakcie pracy.

Typy gwintów stosowanych w żarówkach

Wiesz już, jakie są rodzaje żarówek najczęściej wybieranych do opraw oświetleniowych. Czas teraz na zapoznanie się z bogatym katalogiem gwintów i mocowań. Każde z nich posiada swój odpowiedni symbol, umieszczony przez producenta na opakowaniu. Z pewnością spotkałeś się z oznaczeniami takimi jak: E27, GU10, MR16. Jak prawidłowo czytać te symbole? Tłumaczymy poniżej.

Żarówki wkręcane

W przypadku klasycznych żarówek mocowanych za pomocą wkręcanego gwintu spotkasz się z symbolami składającymi się z litery E (od nazwiska Thomasa Edisona, wynalazcy żarówki) oraz liczby oznaczającej średnicę gwintu wyrażoną w milimetrach. Przykładowo, najpopularniejsza żarówka wkręcana E27 posiada mocowanie o średnicy 27 mm, a E14 – 14 mm. Największym z dostępnych gwintów w przypadku wkręcanych modeli jest 40-milimetrowy E40, a najmniejsze żarówki – E10 znajdziesz m.in. w latarkach.

Styki żarówek halogenowych

W przypadku halogenów należy mówić o stykach, zamiast gwintów. Taka forma wynika z budowy opraw świetlnych, przystosowanych do działania w instalacjach o niskim napięciu – najczęściej 12V. Jeśli chodzi o halogenowe żarówki rodzaje mocowań oznaczone są symbolem GU oraz liczbą oznaczając odległość pomiędzy stykami. W przypadku najpopularniejszych żarówek GU10 będzie to 10 mm, z kolei mniejsze halogeny mogą mieć oznaczenia od GU3 do GU9.

Żarówki halogenowe typ GU10

Oznaczenia na żarówkach – co musisz wiedzieć o parametrach?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na klasyczny żarnik, świetlówkę, halogen czy diodę, na opakowaniu produktu znajdziesz wiele symboli i oznaczeń, informujących o właściwościach wybranego rodzaju żarówki. Wiele osób zastanawia się, jak porównać moc, z jaką świecą niektóre rodzaje żarówek LED do mocy tradycyjnej żarówki, żeby zachować odpowiednie parametry oświetlenia. Najczęściej spotykane symbole, które znajdziesz na pudełkach i w opisach produktów to m.in.:

– moc żarówki – wyrażana w watach (W). Dla wielu osób punktem odniesienia jest w tym przypadku tradycyjna żarówka 100W, więc w celu porównania, producenci świetlówek obok mocy ich produktu często podają również moc żarówki żarowej, która mu odpowiada,

Przykład: żarówka LED o mocy 10W świeci tak samo, jak tradycyjna żarówka o mocy 70W.

– napięcie – poszczególne rodzaje żarówek dedykowane są do pracy w instalacjach o różnych napięciach. Jeśli produkt oznacza się symbolem 230V, oznacza to, że można podłączyć go do standardowej instalacji, jeśli 12V – konieczne jest zastosowanie transformatora,

– temperatura barwowa – wyrażana w stopniach Kelwina (K). To jeden z najważniejszych parametrów przy wyborze żarówki, która może świecić światłem ciepłym (poniżej 3000K), neutralnym (3500-5000K) lub zimnym (powyżej 5000K). Światło ciepłe działa kojąco i relaksacyjne, neutralne oddaje naturalne oświetlenie, dlatego wybiera się je do oświetlania pomieszczeń, z kolei zimne ułatwia skupienie, stąd jest często montowane w biurach oraz czytelniach,

– jasność żarówki – a dokładniej: moc strumienia świetlnego. Ten element oznaczenia żarówek określany jest w lumenach (lm). Im więcej ma ich dany model żarówki, tym jaśniej będzie świecił,

– współczynnik oddawania barwy (CRI). Wyrażany liczbą od 1 do 100 wskaźnik CRI informuje nas o tym, w jakim stopniu żarówka oddaje naturalne kolory oświetlanych przedmiotów. Produkty z wyższej półki cenowej zwykle charakteryzuje CRI powyżej 80, a dla najlepszych żarówek wskaźnik ten jest bliski 100,

– żywotność – podawana w tysiącach godzin. W przypadku standardowej żarówki będzie ona wynosić zwykle poniżej 1000 h, z kolei żarówki LED charakteryzuje wytrzymałość na poziomie nawet do 25000 h. Obok tego parametru może być zamieszczona również informacja o liczbie cykli włączania oraz wyłączania, która również pomaga określić trwałość i żywotność produktu,

– energooszczędność – inaczej zwana klasą efektywności energetycznej. Oznacza się ją literami oraz dodatkowymi symbolami. Przykładowo: żarówka z symbolem A++ będzie bardziej energooszczędna niż ta ze znakiem A. Największy pobór mocy charakteryzuje produkty oznaczone literą E.

Oznaczenia na opakowaniach żarówek, a wybór odpowiedniego modelu

Wiedza na temat tego, jak prawidłowo odczytywać oznaczenia żarówek LED, halogenowych czy tradycyjnych, znacznie ułatwi zakup produktu dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Umożliwi też dobór źródła światła o odpowiedniej żywotności, barwie odpowiadającej czynnościom wykonywanym w pomieszczeniu czy klasie energooszczędności. Dzięki temu nie tylko podniesiesz komfort korzystania ze swoich wnętrz, ale jednocześnie obniżysz wydatki na prąd. Jesteśmy przekonani, że po lekturze tego tekstu oznaczenia na żarówkach nie będą stanowiły dla Ciebie żadnej trudności podczas zakupów w naszym sklepie online, w którym znajdziesz wszystkie najpopularniejsze typy i modele żarówek.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 660 078 780
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl