Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Jakie lampy wybrać do kuchni?
Jakie lampy wybrać do kuchni?

Często bywa tak, że przy urządzaniu kuchni oświetlenie stawia się na ostatnim miejscu. Za najważniejsze uznaje się meble oraz wyposażenie, natomiast lampy stają się dodatkiem do pięknie zaprojektowanej aranżacji. To błędne podejście, ponieważ już na etapie planowania wyglądu kuchennego wnętrza dobrze wiedzieć, jakie lampy będą potrzebne do aranżacji praktycznej  i bezpiecznej kuchni. Oświetlenie w kuchni powinno być nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale i funkcjonalne. Wybierając lampy do kuchni, trzeba mieć na uwadze kryteria takie jak odporność na wilgoć czy parę oraz wysoką temperaturę. Czym jeszcze powinno się kierować przy zakupie, aby przy pomocy oświetlenia zmienić swoją kuchnię w przestrzeń z wyjątkowym klimatem?

Jak odpowiednio dobrać oświetlenie kuchni?

Rodzaje oświetlenia można w uproszczeniu podzielić na:

- lampy punktowe – ukierunkowane na blat kuchenny, kuchenkę, stół albo zlewozmywak;

- lampy sufitowe lub wiszące – pełniące funkcję głównego źródła światła;

- lampy dekoracyjne – wykorzystywane do tworzenia nastroju w kuchni.

To, jaka lampa (lub zestaw lamp) sprawdzi się najlepiej w danym pomieszczeniu, zależy w dużej mierze od jego metrażu. Przy kuchni o pokaźnych rozmiarach możemy pokusić się o klasyczny układ lamp, czyli zawieszenie lub przymocowanie ich na suficie. Dzięki temu wszystkie kąty i zakamarki będą dokładnie oświetlone, bez względu na to, w którym miejscu staniemy.

Lampa sufitowa albo wisząca wygląda pięknie, ale nie zda egzaminu w małej powierzchni – może ją przytłoczyć. Prócz tego nie da rady oświetlić wszystkich elementów wyposażenia, co bywa niekomfortowe przy przygotowywaniu posiłków. Wykonując czynności przy blacie, mieszkańcy będą zasłaniać sobie światło plecami. W takim przypadku lepiej wybrać oświetlenie punktowe, które można skierować dokładnie tam, gdzie potrzebujemy.

Rodzaje oświetlenia ogólnego w kuchni

Prócz klasycznej lampy wiszącej, typu żyrandol, jako główne (centralne) źródło światła może służyć plafon oraz oprawy typu downlight, czyli świecące w dół. Lampą sufitową może być także listwa halogenowa złożona z kilku reflektorów. To opcja chętnie wybierana przez miłośników nowoczesnych wnętrz, od minimalistycznych po lotfowe czy industrialne.

Jeszcze jedną alternatywą kuchennego oświetlenia może być łagodne, miękkie światło odbite, przy którym nie pojawiają się cienie. Aby wdrożyć je w pomieszczeniu, należy skierować strumień nie bezpośrednio na oświetlane powierzchnie, a do góry, na sufit. W rezultacie światło ulega rozproszeniu na całe wnętrze. Poza sufitem źródła odbitego światła montuje się na górnych szafkach albo we wnękach w górnych częściach ścian. Taki rodzaj oświetlenia przynosi najlepsze efekty w małych kuchniach, które korzystnie powiększa.

Oświetlenie kuchni z opcją regulacji

Coraz większym zainteresowaniem posiadaczy współczesnych kuchni cieszy się oświetlenie punktowe. Producenci oferują klientom wiele rodzajów lamp i lampek montowanych podtynkowo czy natynkowo, począwszy od spotów sufitowych, a skończywszy na lampach ledowych z możliwością regulacji. Rośnie grupa osób kupujących plafony z regulacją kąta padania światła. Mają klosze osadzone na przegubach, które można ustawiać zgodnie ze swoimi potrzebami. Łatwo dostosować tego typu lampę do warunków konkretnego wnętrza, kierując jej światło w odpowiednią stronę.

Ostatni rodzaj oświetlenia, które nadaje się do kuchni, to lampy dekoracyjne. Dostępne w przeróżnych formach, kolorach i rozmiarach, służą nie tylko jako źródło światła, lecz także jako atrakcyjna ozdoba. Różnorodność modeli oraz materiałów, z jakich je wykonano, sprawia, że tego typu lampy doskonale odnajdują się we wszystkich pomieszczeniach. Będą piękną dekoracją zarówno w małej, jak i dużej kuchni w stylu retro, prowansalskiej, industrialnej, loftowej czy vintage.

Jakie lampy do kuchni o małym metrażu?

W przestronnej kuchni dowolny rodzaj lampy będzie wyglądał znakomicie, ale w kameralnej sytuacja wygląda nieco inaczej. Umiejętne balansowanie oświetleniem (poprzez rozmieszczenie punktów świetlnych) może optycznie powiększyć wnętrze. Warto wziąć pod uwagę zakup wariantów z regulacją. Zadowalający efekt dadzą np. reflektory sufitowe, w których kątem padania światła można swobodnie sterować.

W niedużych pomieszczeniach polecanym rozwiązaniem są też spoty. Wystarczy zamontować w nich odpowiednie żarówki, aby zapewnić całemu wnętrzu dobre oświetlenie. Wbudowane w sufit albo w ścianę lampy nie zajmują wiele miejsca, a z powodzeniem odgrywają rolę głównego oświetlenia.

Wpływ kuchennego oświetlenia na samopoczucie

Umiejętny dobór lamp przekłada się na zwiększenie komfortu przebywających w kuchni mieszkańców. Analogicznie, złe światło pogarsza nastrój oraz wzrok, skutkuje zmęczeniem i sprawia, że czas spędzony w tym pomieszczeniu źle się kojarzy. Dlatego tak duże znaczenie ma przemyślenie rodzaju lamp oraz ich układu jeszcze na etapie urządzania wnętrza, a najlepiej po konsultacji ze specjalistą.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 660 078 780
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl