Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Jak wybrać oświetlenie pokoju dziecięcego?
Jak wybrać oświetlenie pokoju dziecięcego?

Planując oświetlenie pokoju dziecięcego, należy oczywiście uwzględnić jego dobry wygląd, jednak najważniejsza jest w tym wypadku funkcjonalność. Ma ono sprzyjać zarówno nauce, jak i spędzaniu wolnego czasu. Zatem, jakie lampy do pokoju dziecięcego wybrać, aby w pełni zaspokoić potrzeby małego lokatora? Podpowiadamy!

Oświetlenie pokoju dziecięcego – główne zasady

Wybierając oświetlenie do pokoju dziecięcego, należy uwzględnić kilka ważnych zasad, które obowiązują niezależne od tego, w jakim wieku jest nasza pociecha. Należą do nich:

- warto zastosować kilka sekcji oświetlenia,

- światło główne powinno być równomierne i neutralne lub ciepłe,

- należy zamontować delikatne oświetlenie nocne,

- biurko wymaga dodatkowego oświetlenia,

- kilka punktów o niższej mocy sprawdzi się lepiej od jednego bardzo intensywnego,

- kolory wpływają na wyobraźnię dziecka.

Oświetlenie pokoju niemowlęcia

Lampy w pomieszczeniu przeznaczonym dla niemowlęcia muszą być przede wszystkim w pełni bezpieczne. Nie mogą one razić wrażliwych oczu malucha, którego wzrok dopiero dojrzewa. Właściwie dobrane światło ma wspierać jego rozwój. Z tego względu bardzo dobrze sprawdza się oświetlenie typu LED. Najlepiej postawić na takie z delikatnym, ciepłym światłem. 

Można wybrać niewielką lampę i umieścić ją w pobliżu łóżeczka. Odpowiednie będą również małe lampki na baterie lub takie wkładane do kontaktu, na przykład w kształcie chmurek, gwiazdek lub zwierząt, ale z niewielkimi otworami. Są one nie tylko urocze, ale i przyjazne dla wzroku małego dziecka. Bezpieczeństwo gwarantują także kinkiety.

Jakie lampy do pokoju dziecięcego po ukończeniu pierwszych lat życia?

Kilkuletnie dziecko (powyżej 3 lat) w pełni samodzielnie się porusza. Jest też zazwyczaj bardzo ciekawe otaczającego go świata i chętnie dotyka każdą napotkaną rzecz. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo zainstalowanego oświetlenia. Wszelkie wystające kable stają się potencjalnym zagrożeniem – maluch może się o nie łatwo potknąć. Lampy powinny znajdować się na wysokości, do której dziecko nie dosięgnie. W ten sposób nie ma szans na oparzenie przez dotknięcie nagrzanego klosza. Lepiej unikać szklanych lamp, które łatwiej się tłuką.

Tak jak w przypadku niemowląt, najlepiej zdecydować się na kinkiety, lampki umieszczane obok łóżka, a także oświetlenie wiszące pod sufitem. Warto zadbać o to, by światło na suficie neutralne – idealnie sprawdzi się światło LED. Jego dodatkowa zaleta to fakt, że nie oddaje zbyt wiele ciepła, a przy tym jest energooszczędne. I tutaj warto postawiać na nietypowe kształty lamp. Kwiaty, zwierzęta, gwiazdki, czy postaci z ulubionych bajek – każda z tych opcji pasuje do pokoju kilkulatka. Ponadto oświetlenie pokoju dziecięcego można skomponować z resztą elementów wystroju, na przykład według jednego przewodniego motywu.

Dziecko boi się ciemności? Ciekawym i bardzo przydatnym rozwiązaniem, które można umieścić w pokoju dziecięcym, są plafony z czujnikiem ruchu. Zapalą się, gdy maluch wybudzi się w nocy i zechce udać się do łazienki. W ten sposób nocne strachy znikną raz na zawsze.

Jakie lampy wybrać do pokoju dziecięcego po 6 roku życia?

Dziecko, które rozpoczyna edukację, potrzebuje zróżnicowanego oświetlenia. Wówczas pokój staje się miejscem zabaw, odpoczynku, ale także nauki. Zatem, jakie lampy wybrać do pokoju dziecięcego? Poza komfortowym oświetleniem sufitowym oraz bocznym, ogromne znaczenie ma światło w okolicach biurka. Przede wszystkim warto zadbać o dobry dostęp do światła naturalnego. Biurko powinno stać jak najbliżej okna. 

Co więcej, niezbędne stają się dodatkowe lampki biurkowe lub wariant umieszczony bezpośrednio nad blatem. W pokoju ucznia dobrze sprawują się lampy z długim ramieniem oraz możliwością regulacji natężenia światła. I w tym wypadku odpowiednie będą żarówki LED, jednak o chłodniejszej lub neutralnej temperaturze, która sprzyja koncentracji na pracy. Nie męczy ona wzroku, co ma szczególne znaczenie, jeśli dziecko spędza przy nauce sporo czasu. Co ważne, lampka powinna oświetlać komputer. Dzięki temu korzystanie z monitora nie obciąża tak bardzo wzroku.

Kolorowe lampy do pokoju dziecięcego

W pokoju dziecięcym można zamontować dodatkowo kolorowe oświetlenie, które nie tylko zdobi pomieszczenie, ale i pobudza wyobraźnię dziecka. Możliwość zmiany barw światła to ciekawe urozmaicenie zabawy. W tym celu można wykorzystać na przykład taśmy LED.

Czym kierować się przy wyborze żarówki?

Poza wyborem samych lamp ogromne znaczenie mają żarówki. Oto elementy, które warto uwzględnić przy ich zakupie:

- rodzaj gwintu,

- napięcie – żarówki LED dostępne są w wersji 12V, której zazwyczaj używa się w łazienkach lub wnętrzu mebli, z kolei 230V montuje się w lampach ściennych, głównych oraz podłogowych,

- moc – sufitowe mogą być mocniejsze, a lampki nocne oraz ścienne słabsze,

- firma – renomowane marki gwarantują bezpieczeństwo oferowanych produktów,

- kształt – powinien pasować do kloszy. Wystająca żarówka może być niebezpieczna dla dziecka. Ponadto żarówki kule pasują do otwartych kloszy, z kolei świece do właściwie każdego klosza.

Bezpieczeństwo i komfort – to dwa aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do pokoju dziecięcego. Lampy powinniśmy przede wszystkim dobierać do wieku malucha i jego potrzeb.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 660 078 780
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl