Czujnik ruchu jeszcze niedawno był elementem stosowanym wyłącznie w celu wykrycia nieproszonych gości, którzy znaleźli się na terenie posiadłości, działki, obiektu sportowego, czy terenu przemysłowego. Obecnie zmienił swoje znaczenie praktycznie całkowicie – dba o bezpieczeństwo domowników lub osób przebywających na danym obszarze, a także przyczynia się do zmniejszenia kosztów generowanych przez oświetlenie. Lampa z czujnikiem ruchu to wyjątkowo komfortowe rozwiązanie, które umożliwi całkowite zautomatyzowanie oświetlenia. Jak podłączyć czujnik ruchu, żeby urządzenie działało prawidłowo i było wydajne?
Czujnik ruchu schemat
Podłączenie czujnika ruchu na początku może wydawać się nieco skomplikowane, ale jeśli będziemy postępować zgodnie z instrukcją, cała praca nie zajmie wiele czasu. Jakie są najważniejsze elementy schematu podłączenia urządzenia?
– Najbardziej istotna kwestia dotyczy bezpieczeństwa montera. Podłączenie czujnika może być wykonywane tylko w sytuacji, jeśli całe zasilanie jest odłączone.
– Następnie należy zamocować obudowę czujnika według rysunku technicznego lub instrukcji obsługi dołączonej przez producenta.
– Trzeci krok to podłączenie czujnika zgodnie ze schematem od producenta. Najczęściej wygląda to w następujący sposób – w przypadku zasilania 230V – przewód fazowy L (w kolorze brązowym) oraz przewód neutralny N (w kolorze niebieskim), w przypadku zasilania 12V – przewód dodatni + (w kolorze czerwonym) i przewód ujemny – (w kolorze czarnym).
Warto pamiętać, że schemat podłączenia czujnika ruchu nie jest trudny, ale jeśli ktoś nie czuje się na siłach lub ma wątpliwości, czy system będzie działał prawidłowo, lepiej poprosić o pomoc profesjonalnego elektryka. Specjalista doradzi najlepszy model czujnika, dostosowany do specyfiki terenu, potrzeb użytkowników oraz rodzaju lamp, a także zapewni bezpieczny i solidny montaż całego systemu.
Czujnik ruchu PIR schemat
Na rynku dostępne są dwa rodzaje czujników ruchu: mikrofalowe i na podczerwień. Czujnik mikrofalowy bazuje na odbiorze fal elektromagnetycznych. W sytuacji, kiedy przemieszczający się obiekt pojawi się w polu widzenia czujki oraz zmieni wcześniejszą strukturę fal – oświetlenie uruchomi się. Z kolei schemat PIR polega na włączeniu całego systemu w przypadku, kiedy urządzenie wykryje jakiekolwiek zmiany temperatury w polu działania czujnika (pojawienie się obiektu wytwarzającego cieplejsze promieniowanie, niż to emitowane przez otoczenie). W jakich obiektach lepiej sprawdzi się czujnik mikrofalowy, a w jakich PIR? Czujnik typu mikrofalowego na pewno będzie lepszym wyborem np. w toaletach publicznych, ponieważ wykryje ruch np. za cienkimi ściankami kabiny, a czujnik PIR przez takie ścianki nie przeniknie.
Czujnik ruchu podłączenie do żarówki
Urządzenie montuje się pomiędzy gniazdko żarówki LED a źródło zasilania. Należy mieć na uwadze, aby nawet najmniejszy fragment czujki nie był zasłonięty, ponieważ może to spowodować nieprawidłowe działanie całego systemu. Całą pracę trzeba rozpocząć od wyłączenia zasilania i rozłączenia instalacji w punkcie, gdzie ma być podłączona czujka. Po wykonaniu instalacji warto sprawdzić, czy urządzenia działa tak, jak powinno. W sytuacji, kiedy światło jest włączone przez zbyt krótki czas lub element obejmuje zbyt mały obszar, całą konstrukcję należy odpowiednio nakierować przy pomocy dodatkowych, specjalistycznych urządzeń.
Podłączenie czujnika ruchu do LED
Podłączenie urządzenia do lampy w technologii LED odbywa się na podobnej zasadzie, jak w przypadku tradycyjnych lamp. Czujnik również montuje się pomiędzy źródło zasilania a gniazdo. Warto dodać, że osoby, które wybierają technologię LED zyskują oświetlenie jeszcze bardziej ekonomiczne i mają też na uwadze kwestie ekologiczne.
Podłączenie czujnika ruchu do więcej niż jednej lampy
Coraz więcej osób decyduje się na automatyczne oświetlenie większej przestrzeni, a nie tylko pojedynczych punktów. Jeden czujnik ruchu może bezproblemowo sterować więcej niż jedną lampą. Aby tak się stało, należy odpowiednio ustawić całą instalację w taki sposób, żeby do każdej z lamp prąd przechodził przez czujkę. Należy też pamiętać o bardzo ważnej kwestii, czyli maksymalnym obciążeniu konkretnego czujnika. Przykładowo, jeśli dane urządzenie jest dedykowane oświetleniu 75 W, to nie należy podłączać go do lampy 120 W. W takiej sytuacji najlepiej zastosować większą liczbę czujników lub kupić element spełniający wyższe kryteria.
Jak podłączyć czujnik ruchu na schodach?
Przestrzeń schodowa w budynkach wielomieszkaniowych lub w domu jednorodzinnym to obszar, w którym szczególnie przyda się oświetlenie automatyczne, uruchamiające się jedynie wtedy, gdy ktoś pojawi się na horyzoncie. W przypadku schodów najważniejsze jest, żeby podłączyć czujnik ruchu do lampy w taki sposób, żeby czujka obejmowała pierwszy i ostatni stopień schodów, a także niewielki fragment przestrzeni przed stopniami. Takie działanie sprawi, że oświetlenie włączy się w momencie wchodzenia lub schodzenia ze schodów.
Naświetlacze lub reflektory z czujnikiem ruchu na terenie posesji
Osoby, którym zależy na dobrym oświetleniu posesji lub fragmentów budynków, powinny wybrać uniwersalne lampy takie jak naświetlacze lub reflektory. Pierwsze z nich posiadają wyjątkowo szeroki strumień padającego światła, więc doskonale oświetlą np. wjazd na działkę lub do garażu. Z kolei dekoracyjne elementy nieruchomości doskonale podkreśl estetyczny reflektor zamontowany na profesjonalnej podstawie lub na kolumnie. Lampy tego typu są wykonane z dbałością o najmniejszy detal, więc na pewno nie będą przeszkadzały w ogólnej aranżacji przestrzeni. Ciekawe rozwiązanie można zastosować również w przypadku terenów przemysłowych – specjalne naświetlacze z obudową oraz systemem, który jest jeszcze bardziej odporny na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak np. deszcz i grad. Z takim sprzętem cały obszar będzie optymalnie oświetlony, a obraz przekazywany z kamer – odpowiednio rozjaśniony.